browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Yason Kilisesi Ve Tarihi

Posted by on 23 Şubat 2012

Yason Burnu Yarımadası

küçük ama güzel bir doğal görünüme sahip bir yarımadadır.
Eski Ordu – Samsun karayolu üzerindedir. Şimdiki sahil yolu (Bolaman-Efirli 42 km, Kaynak: Türkiye Karayolları Yol Haritası) 10 Ocak 2008′den itibaren Turizme açılmıştır.

Yason Burnu’nun yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline geldiği ve en çok turist çeken bölgelerden biri olduğunu yerel gazetelerde belirten Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Günay, gecen yıl Yason Burnu’nu 90 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ettiğini söyledi. Önümüzdeki yıl bu sayının iki katına çıkacağı tahmin ediliyor. Fakat hala Turizm bölgesi olmadığı için bu bölgeye yatırım yapmanın olanaksız olduğu söyleniyor.

yason klisesi

yason klisesi

Samsun-Çarşamba havalimanına 100 km, Ordu’ya 35 km, Perşembe’ye 20 km ‘dir.

Yason burnunun önü taşlık olmakla beraber, burada gemiler durabilmektedir. Yason adı, Argonotlar’la beraber burada karaya çıkan Yason’dan kalmıştır.

Burunun alt tarafında ‘Panaya’ adında eski manastır/kilise vardır. Çaytepe – Çaka sınırları içinde olan yarımada üzerindeki kilisenin adı Jason’s Church diye de bilinir.

Bu kilise, 1868′de yörede yaşayan Rumlar ve Gürcüler tarafından yaptırılmış olup, mimarisi gayet özelliklidir.

Yason burnu, esasen çok eski bir yerleşim yeridir. M.S. 3. Yüzyılda hıristiyanlar, Giresun`da İsa’nın doğumunu kutladıktan sonra buraya gelerek ‘Işıklar Bayr*****’ katılırlarmış.

Bu yarımada, Aronauts’ların İason önderliğinde Altın Post’u arama hikayelerinin anlatıldığı Argonautica Efsanesiyle de ünlüdür.

Bu efsanenin kahramanları Truvalı olarak kabul edilirler.

Yarımada’nın hemen 300 metre batısında bir de Yalancı Yason (kadastroda: Sülü burnu diye geçer) denilen yer vardır ki, çok güzel ve oya gibi işlenmiş kıyıya sahiptir. Bölge antik dönemde bir deniz ticareti merkezi işlevi sürdürmüştür.

Burada ve Yason burnu`nda 4 bin yıllık taşlar yontularak yapılmış balık havuzları bulunmaktadır. Yüzey araştırmaları kil yatakları ve eski dönemlerde seramik imalatı ve ticaretinin yapıldığını göstermektedir.

Su sporları ve dalgıçlık için çok sayıda turist gelmektedir. Ayrıca define aramaya meraklı yöre halkı burada birçok kez denemeler yapmış.

Bu şirin yarımada, yılda 320 gün, güneşin doğuş ve batışını seyir imkânı verir.

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Ayrıca, yarımadanın kıyıları tamamen deniz kabukları ile adeta süslenmiştir. Buradan Ünye burnu görülebilir.

Zaman içinde iyice yıkılmaya yüz tutan Kilise,

eski Ordu Valisi Kemal Yazıcıoğlu’nun 2004 yılında restorasyon çalışmaları ile aslına en uygun biçimde onarılmıştır.

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Kubbesi sadece Osmanlı tarzıdır.

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Maalesef kacak yapılar her gecen gün bu arkeolojik SIT alanda sıkça görülen bir olgu olmuştur.
Yason burnu üzerindeki Rum kilisesi, Karadeniz bölgesinde deniz kenarında olan tek kilisedir.

YASON KİLİSESİ:
perşembe ilçesi çaytepe köyü sınırları içerisinde ,1869 da yörede yaşayan rumlar tarafından yaptırılmış 1. derece arkeolojik 2. derecede doğal sit alanı içerisinde bulunmaktadır. Üç apsisli küçük kubbeli olup içte iki sıra sütunla üç nef’e ayrılmıştır.

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Başka bir kaynakdan alınan bilgiye görede:

Jasonum-Yason:Perşembe ilçesi 22 km batısında Yason Burnu’nda, zamanında büyük bir kasabanın kurulduğu, bugünkü kalıntılarından anlaşılmaktadır. Yason Fenerinin bulunduğu burunda çok eskiden kalma bir kilise yıkıntısı vardır.

Yason kasabaının en büyük dini ayin yerlerinden olan bu kilisenin, akın, yağma ve yakıp yıkmalar sonunda yok olduğu, yıkıntıları üzerinde Rumlar tararından yeniden bir kilisenin yapıldığı anlaşılmaktadır. Kapısındaki (1868–1869) tarihinin yapılış değil, onarım tarihi olsa gerekir. Deniz kerarında balık üretme havuzlarının izlerine rastlanmaktadır.

ve resdöreden sonraki kazandırılmış haliyle

tanıtım stelleri

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

ve resdoresyonda sonrası

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

Orjinal boyutunda açmak için buraya tıklayın

dış batı giriş kapaısı üştü


 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>