browser icon
You are using an insecure version of your web browser. Please update your browser!
Using an outdated browser makes your computer unsafe. For a safer, faster, more enjoyable user experience, please update your browser today or try a newer browser.

Berber Kaya Mezar Odası

Posted by on 24 Şubat 2012

Lefke Kapı’dan doğuya uzanan yolun kuzeyinde şehir mezarlığı, güneyinde su kanalı yer almaktadır. Dar Yol, bağ ve bahçeler arasından geçerek Abdulvahab Sançaktarı’nın mezarına gitmektedir.Yolun uzandığı Elmalı Dağı’nın ilk yamacında, halk arasında ”Berber Kaya ” olarak bilinen koyu gri kalkerden yapılmış mezar odasına ait 17 parça,etrafa ve yamaca yayılmış bulunmaktadır. Bithynia, Roma ve Bizans dönemlerinde bu yörenin Nekropol olarak kullanıldığı ve şehrin kapılarını C.Cassius Chrestus’un lahitinin bu bölgede bulunduğunu biliyoruz.. Anıtsal Mezar odasının ön kısmının burada olmadığını uzun yıllar ayakta duran arka kısmının 1953 yılında define meraklılarınca dinamitle parçalandığı,bir kısmının sonradan toprak ile örtüldüğü belirlenmiştir. Mezar odasının arka duvarının 4,38 m eninde 3,90 m yüksekliğinde, uzunluğunun ise 5 m civarında olduğu anlaşılmaktadır. XVll.XVlll ve XlX. yüzyıllarda bu bölgeye gelen Avrupalı gezginler bu anıtsal mezarı görmüşler, yazı ve resimlerinde onu ilk planda göstermişlerdir. XVlll. yüzyılda R.Pocecke bu mezar odasının tamamını görme şansına kavuşmuş ölçülerini uzunluğu 14 Ayak 6 inç, genişliği 12 Ayak 10 inç,olarak vermiştir. Bithynia Kral ll.Prusias ( M.Ö. 185-149 ) oğlundan kaçmak için sığındığı Nikaia’da yakalanarak öldürülmüş ve M.Ö. 149 yılında bu mezar odası yaptırılmıştır. Yekpare bloktan oyularak ev stilinde yaptırılmış olan mezar odasının köşelerinde plasterler yer almaktadır. Kaide ve başlıkları belirtilmiştir.iki dar cephesinde üçgen alınlıklar ve bunların içinde yuvarlak kabartma olarak işlenmiş,kalkan motifleri yer almaktadır. Çatısı Pampylia tipli lahit şeklindedir.. Üzerinde dörtgenler görülmektedir. Alınlık içinde ve saçak altında bir sıra kurt dişi motifi uzanmaktadır. Mezar odasına ait parçalar üzerinde Yunanca ve ibranice yazıtlar ile ziyaretçilerce kazınarak yapılmış haçlar dikkat çekmektedir. Mezar odasının içinde arka ve yan duvarlar boyunca O,60 m eninde ve O,42 m. derinliğinde, kenarları hafif yükseltilmiş mezarların yer aldığı, bunların üzerinde kapakların bulunduğu günümüze kalan demir bağlantı yuvalarından anlaşılmaktadır.İznik’te Helenistik dönemden ayakta kalan en önemli eser olan mezar odası kalıntılarının buradan İznik Müzesi’ne nakledilerek restorasyonunun yapılması gerekmektedir.Geçmişteki berber dükkanlarındaki oturma şekillerini andırır setleri nedeniyle halk arasında ”Berber Kaya ” olarak adlandırılan kalıntılar ile ilgili efsanelerde söylenilir olmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>